W tym miejscu są rozmowy o NVC.


Rozmowa: Chciałabym jechać na wyjazd letni ale nie wiem jak tą potrzebę wytłumaczyć mężowi i boję się, że będzie ten wyjazd wymagał ode mnie za dużo pracy.


 Ania K.: Myślę o takim wyjeździe wraz z dziećmi, (już na jednym takim byłam), ale nie wiem co odpowiedzieć mojemu mężowi, czym różni się taki wyjazd od innych?

Joanna Nowicka: Wyjazd ten różni się od wyjazdu zorganizowanego samodzielnie albo z grupą znajomych tym, że poznajesz nowych ludzi to, po pierwsze. Po drugie, masz czas zorganizowany. Po trzecie, oprócz wypoczynku i spędzenia czasu z rodziną i nowymi ludźmi, (ze znajomymi też można jechać) masz zajęcia rozwojowe. Zaspokajasz potrzebę rozwoju, nauki, doświadczania, wspólnoty jednocześnie.

Ania K.: Tak, to są dla mnie takie hasła, których nie umiem wypełnić treścią.

Joanna Nowicka: Ten wyjazd jest prowadzony – facylitowany dzięki czemu w krótkim czasie nawiązujesz głębsze, autentyczne relacje ze sobą i z uczestnikami. Tworzą się dzięki temu specjalne warunki, które trudno jest stworzyć w innych okolicznościach.

Ania K.: To mi się wydaje bardzo trudne.

Joanna Nowicka: Tak, to może wydawać się trudne i może też wydawać się naturalne. Zależy od tego o czym myślisz mówiąc o trudności i jak sobie je wyobrażasz. Możesz założyć sobie głęboką pracę i położyć nacisk na efektywność i zmianę jednocześnie każdy pracuje w swoim rytmie i odpowiednim dla siebie czasie. To proces dla każdego indywidualny – tak jak z rośnięciem trawy. Trawa rośnie w swoim tempie, nie będzie rosła szybciej gdy będziesz ją ciągnąć za źdźbła. Mogę wspierać Cię w tym procesie i mogą wspierać Cię uczestnicy.

Ania K.: Ale ja jeśli się nastawiam na taki wyjazd to po to by coś zmienić, by wyciągnąć jak najwięcej dla siebie z takiego spotkania z innymi.

Joanna Nowicka: Czy to jest tak, że chciałabyś efektywnie wykorzystać ten czas?

Ania K.: Tak

Joanna Nowicka: Ważne jest dla Ciebie spotkanie z innymi i skorzystanie z ich doświadczeń i wsparcia?

Ania K: Tak

Joanna Nowicka: Jak by to było dla Ciebie pojechać z takim pomysłem aby zobaczyć jak to jest na takim wyjeździe, żeby sprawdzić sobie na ile chcesz, jesteś gotowa i na jakie zmiany? Będąc na miejscu możesz poczuć czy to jest dla Ciebie i zdecydować na ile z tego skorzystasz. Po to właśnie jest ta przestrzeń i ten wspólny czas, żeby doświadczyć, upewnić się co jest ważne i zobaczyć co mogę zrobić żeby to mieć.